امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

به مجموعه ای از تصالات، شیرها، سر لوله جداری، سرلوله مغزی که بر روی سطح چاه قرارداده شده و کنترل کننده جریان منبع می باشند، اصطلاحاً تجهیزات سرچاهی می گویند.

 از تجهیزات سرچاهی برای آب بندی چاه های نفت و گاز، نصب لوله جداری و مغزی، کنترل عملکرد و فشار چاه و تنظیم نرخ جریانی نفت و گاز از چاه استفاده می شود. این تجهیزات بعد از فرآیند حفاری و تکمیل سازی چاه و در هنگام بهره برداری از چاه در انواع مختلفی از چاه ها مثل چاه های جریانی، چاه های تزریقی و چاه های پمپاژ و… نصب می شوند.

تجهیزات سرچاهی می توانند در محیط های بسیار آلوده و خورنده با مقادیر H2S تا 25% و فشار کاری از 2000 تا Psi 25000 و دمای کاری از 6 تا 112 درجه سانتی گراد کار کنند. اجزای تجهیزات سرچاهی عمدتاً از فولاد کربنی ساده، کم آلیاژ و فولاد ضد زنگ بسته به فشار کاری، دمای کاری، اجزای تشکیل دهنده فرآورده مثل H2S و فشار آنها و موقعیت و نوع قطعه ساخته می شوند. این اجزاء عمدتاً به روش های فورج و ریخته گری تهیه شده و پس از عملیات حرارتی مناسب بوسیله اتصالاتی مثل رزوه، جوشکاری، فلج یا دیگر اتصالات به یکدیگر متصل می شوند.

اجزای تجهیزات سرچاهی باید از لحاظ برآوردن نیازمندی های فنی و خواص مواد مطابق با استاندارد API 6A ساخته شوند. طبق این استاندارد، سطح مشخصه محصول برای تجهیزات سرچاهی معرفی شده است، این چهار سطح مشخصه (PSL) در حقیقت سطح نیازمندی های تکنیکی مختلف را بیان می کنند.

به ترتیب بر اساس فشار و سختی شرایط محیطی ( مثل علظت و فشار H2S فرآورده و …) به سطح PSL1, PSL2,PSL3.PSL4 تقسیم می شوند.

درخت کریسمس (X-Mass Tree):

بر روی چاه های نفت و گاز طبیعی معمولاً لازم است که یک سری از شیرها و لوله ها برای کنترل فشار و دبی گاز یا نفت از چاه قرارداده شوند. به این مجموعه شیرها و اتصالات، درخت کریسمس می گویند. این مجموعه به سرلوله مغزی متصل می شود. از این تجهیزات برای کنترل سرچاه در طول فرآیندهایی مثل ایجاد شکاف با اسید، تزریق اب و تست عملکرد چاه استفاده می شوند. درخت کریسمس از پایین به بالا شامل اجزای ذیل است:

– یک یا دو شیر اصلی

– یک چند راهه

– یک شیر Swab

– یک طقه درخت کریسمس

همه این اجزاء به وسیله یک یا دو شیر Wing و یک چوک کامل می شود. این مجنوعه امکانات زیر را فراهم می کند:

– ابزار می تواند مستقیماً به وسیله یک “Lubricator” که روی اتصال طوقه پیچ می شود به درون چاه هدایت شوند.

– چاه از طریق شیر Wing بسته یا باز می شود.

– دبی به وسیله شیر چوک کنترل و تنظیم می گردد.

– چاه بوسیله شیرهای اصلی در شرایط ایمنی قرارداده می شود.

تعداد شیرها و موقعیت آنها در درخت کریسمس ثابت نیست و باید مطابق با شرایط ایمنی و نیازمندی های تولید در هر حوزه نفتی باشد. شرایط فشار بالا نیازمند دو یا سه شیر اصلی می باشد. شرایط دبی بالا نیازمند این است که در شیر های Wing در هر دو طرف خروجی نصب شوند و در بعضی موارد استفاده پیوسته از یک یا دو خروجی روی “annulus” لازم است.

شیرآلاتی که روی درخت کریسمس استفاده می شوند همگی از و نوع دروازه ای می باشند. طی فرآیند تولید طبیعی شیر اصلی پایینی باز نگه داشته می شود. از شیر بالایی برای قراردادن چاه در شرایط ایمنی استفاده می شود. که به وسیله یک سیستم کنترل هیدورلیکی به صورت اتوماتیک بسته می شود.

شیرهای Wing که اغلب به صورت دستی باز و بسته می شوند، می توانند مکانیزه شوند بطوریه که به صورت کنترل از راه دور باز و بسته شوند.

در هنگام انتخاب قطعه، قطرهای درونی، فشار کاری، متالورژی، و شکل “Flowhead” با توجه به ملاحظات زیر در نظر گرفته می شود:

– قطر عمودی درونی باید حداقل مشابه با قطر لوله مغزی باشد.

– قطر شیرهای Wing متناسب با لوله مغزی و خطوط جریان می باشد.

– نرخ فشار کاری با توجه به بالاترین فشاری که می تواند در طول دوره عمر چاه روی دهد، فشار بستن سرچاهی یا فشاری که در طول فرآیندهای ویژه متداول است انتخاب می شود.

تجهیزات سرچاهی به طور کلی به دو دسته کلی تقسیم می شوند :

1- تجهیزات سرچاهی سطحی (Surface Wellhead & X-mass)

2- تجهیزات کف دریا 

با توجه به اینکه انتخاب تجهیزات سرچاهی یکی از کارهای حساس و پیچیده ای است که توسط بخش مهندسی با در نظر گرفتن عوامل متعدد تأثیر گذار انجام می گیرد.

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه