امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ماسه سنگ نوعی سنگ رسوبی است که اساسا از کانی های به ابعاد ماسه و یا دانه های سنگی تشکیل شده است. اغلب ماسه سنگها از کانی کوارتز و یا فلدسپار تشکیل شده اند، زیرا متداولترین نوع کانی‌هایی هستند که در طبیعت وجود دارند ماسه سنگ‌ها در رنگهای مختلفی ظاهر می شوند، متداولترین رنگهای آنها عبارت اند از قهوه ای مایل به زرد، قهوه ای، زرد، قرمز، خاکستری و سفید.

ازآنجا که ماسه سنگها غالبا در پرتگاه‌های بسیار پر شیب و سایر ساختارهای توپوگرافی دیده می شوند، رنگ‌های خاص ماسه سنگ بر حسب مناطق خاص شناسایی می شوند. برای مثال، بسیاری از نقاط آمریکای شمالی به جهت وجود ماسه سنگهای قرمز شهرت دارند.

شکل گیری سنگهایی که اصولا ماسه سنگ هستند به گونه ای است که در برابر آب نفوذ پذیرمی باشند و تخلخل آنها به حدی است که می توانند مقادیر زیادی را از آب را در خود نگاه دارند که همین امر آنها را به سفره های آب گرانبهایی مبدل ساخته است. سفره های آب دانه ریز نظیر ماسه سنگها بیشتر برای فیلتر سازی مواد آلاینده از سطح مستعد اند تا سنگهایی نظیر سنگ آهکها و سایر سنگهایی که بر اثر فعالیت های لرزه ای ایجاد می شوند.

منشاء ماسه سنگها آواری است (در مقابل مواد آلی همچون گچ و زغال سنگ). این ترکیبات از دانه های سیمانی شده ای که می توانند قطعات تشکیل دهنده سنگی باشند که از پیش وجود داشته است و یا بلورهای تک مینرال تشکیل شده استترکیبات سیمانی که این دانه ها را به یکدیگر متصل می سازد، اساسا کلسیت ، رس و یا سیلیکات هستند. اندازه دانه ها در ماسه بین 0.1 تا 2 میلیمتر متغیر است.

شکل گیری ماسه سنگها در دو مرحله انجام می گیرد: در مرحله نخست، یک یا لایه های مختلفی از ماسه در نتیجه ته نشینی آن در آب‌هایی نظیر رودخانه ها، دریاچه ها و دریاها و یا در بیابان‌ها انباشته می شوند. معمولا، رسوب گذاری ماسه سنگها بر اثر ته نشست مواد معلق و ممانعت از حرکت و انباشت آنها در اعماق آب‌ها و بیابان‌ها و یا معمولا ترکیبی از هر دو فرایند ایجاد می گردداین ماسه ها در نهایت با ته نشست کانی‌ها در فضاهای خالی شان سیمانی شده و به سنگ مبدل می شوند.

 

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه

مطالب مرتبط