امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در شیمی، قانون هنری قانونی برای گازها می باشد که طبق این قانون، مقدار گاز حل شده در یک محلول متناسب با فشار جزئی بخار آن گاز است. ضریب این نسبت به ضریب قانون هنری معروف است که در قرن 19 میلادی توسط دانشمند انگلیسی به نام ویلیام هنری، در مقاله ای درباره مقدار گاز جذب شده در آب معرفی شد.

یکی از معروف ترین مثال هایی که گویای کاربرد قانون هنری می باشد مسئله مقدار اکسیژن و نیتروژن حل شده در خون غواصان است. به عنوان یکی دیگر از مثال های کاربردی در مفهوم قانون هنری می توان به نوشیدنی های گازدار معمولی روزانه اشاره کرد که دارای مقدار زیادی گاز کربن دی اکسید بصورت محلول هستند، قبل از باز کردن در نوشیدنی فضای خالی بالای قسمت مایع با گاز کربن دی اکسید خالص با فشاری بیشتر از فشار اتمسفر پر شده است. بعد از باز شدن در بطری و خارج شدن گاز محبوس شده، فشار جزئی کربن دی اکسید به سرعت پایین می آید که این امر موجب خروج گاز کربن دی اکسید حل شده از آب به دلیل کاهش فشار بخار جزئی می شود.

راه ها و روش های زیادی برای تعریف ضریب قانون هنری وجود دارد که به دو دسته اصلی زیر تقسیم می شوند: اولین راه قرار دادن فاز آبی در صورت و قرار دادن فاز گازی در مخرج کسر است که نتیجه آن بدست آوردن ثابت حلالیت در قانون هنری (H) است. مقدار این پارامتر با افزایش حلالیت افزایش می یابد. همچنین با جا به جا کردن صورت و مخرج کسر، ثابت فراریت در قانون هنری (KH) حاصل می شود که در این تعریف، ثابت فراریت با افزایش حلالیت کاهش می یابد. در حالت کلی تغییرات زیادی در هر دو تعریف قابل اعمال است.

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه